Menu

Klejenie tapety w łazience

24 lutego 2020 - Projekty
Klejenie tapety w łazience

Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem tapetowania należy opróżnić pomieszczenie i przygotować podłoże. Ścianę umyto roztworem wody i mydła malarskiego. Można również ją zagruntować odpowiednim preparatem.

Zdemontowano kontakty, zawory i ramki drzwiczek rewizyjnych. Ułatwi to tapetowanie oraz pozwoli uzyskać dużo lepszą estetykę.

Przy użyciu poziomicy wyznaczono pionową linię wyznaczającą brzeg pierwszego pasa tapety. Wyznaczamy również górną krawędź tapety.


Klejenie tapety

Z uwagi na to, że tapeta ma podkład wykonany z fliseliny klejem smarujemy tylko ścianę.

Dokładnie odmierzamy wysokość pasa tapety. Obcinamy z rolki i kleimy. Robimy to bardzo dokładnie pilnując pionu (pomocne są uprzednio naniesione linie). Przy użyciu delikatnej szmatki i wałka do tapet dociskamy tapetę do ściany i wyciskamy nadmiar kleju. Nożykiem do tapet wycinamy tapetę z otworów rewizyjnych, kontaktów i wylotów rur pod zaworki.

Następny pas tapety kleimy dociskając najpierw sam brzeg nowego pasa tapety do brzegu pasa już uprzednio położonego. Pilnujemy górnej krawędzi tapety. Dociskamy tapetę równomiernie od lewego brzegu w prawą stronę.

Należy pamiętać aby pod tapetą nie pozostawić bąbli powietrza. Jeżeli tak się zdarzy należy tapetę delikatnie odkleić i dociskać ją ponownie. Niewielkie bąbelki znikną gdy tapeta wyschnie i naciągnie się na ścianie. Należy zwracać uwagę by na łączeniu pasów nie powstała nam szczelina. Po wyschnięciu nie będzie już możliwości ich ukrycia.

Jeżeli dopasawanie tapety się przedłuża klej na ścianie może zbytnio przeschnąć. Należy wtedy nanieść dodatkową warstwę.

Po wytapetowaniu na nowo montujemy kontakty, gniazdka, zawory z rozetami i kratki rewizyjne.

Szczególną uwagę poświęcamy dokładnemu przyklejeniu (naciągnięciu) tapety na rogi ściany. Im róg prostszy tym łatwiej się z tym uporamy.

Położenie całego pasa tapety za grzejnikiem i WC kompaktem było bardzo trudne. Z uwagi na to przecięto go w poziomie poniżej górnej krawędzi grzejnika i każdą z części przyklejono oddzielnie.

Z każdego pasa tapety (poza pierwszym) odcięto około 20-25 cm w celu dopasowanie wzoru.

Tapetę wokół drzwi docięto z kilku centymetrowym naddatkiem. Po dokładnym jej przyklejeniu i dociśnięciu do ramy drzwiowej nadmiar obcięto ostrym nożykiem do tapet.

Z uwagi na to, że tapeta nasiąknie klejem przy jej docinaniu na ścianie trzeba zachować ostrożność.

Informacje dodatkowe