Menu

Kafelkowanie na OSB – wymiana odpadających źle położonych kafelek

12 lutego 2020 - Projekty
Kafelkowanie na OSB – wymiana odpadających źle położonych kafelek

Zerwanie starych kafelek

Kafelki odskoczyły od płyty OSB. Powodem było złe przygotowanie podłoża i użycie mało elastycznego kleju. Wierzchnia warstwa płyta OSB pokrywana jest preparatami woskowymi zabezpieczającymi ją przed wilgocią. Powinna ona zostać zeszlifowana przy użyciu np. gruboziarnistego papieru ściernego. Dobrze jest dodatkowo porysować płytę ostrym narzędziem (np. gwoździem). po tycz zabiegach należy płytę dokładnie odpylić.

Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można kleić kafelki.

Dodatkowym utrudnieniem było miejscowe napęcznienie płyty OSB spowodowanie podciekaniem wody pod kafelki. Szczególnie było to widoczne w okolicy kabiny prysznicowej. Nierówności zostały zeszlifowane, a miejsca zawilgocone wysuszone.

Konieczne było również zdemontowanie WC, umywalki z szafką i kabiny prysznicowej.

Klejenie nowych kafelek

Do klejenia można użyć wysoko elastycznego kleju na bazie cementu. Jednak dużo lepszym wyborem jest użycie specjalnych klejów przeznaczonych do klejenia na płytach OSB i podłogach drewnianych. Kleje takie wykonywane są na bazie żywic. Są one jednak droższe i potrzebują więcej czasu na wyschnięcie. Podczas niskiej temperatury otoczenia może to być nawet kilka dni. Jednak takie rozwiązanie daje pewność długoczasowego użytkowania posadzki.

W tym projekcie użyto kleju dyspersyjnego KREISEL 111. Opakowanie 7 kg. Średnie zużycie 5 kg na paczkę kafelek o wymiarach 29×29. Cena puszki 7 kg 32 zł.

Do nakładania używałem pacy ząbkowanej. Klej nakładałem zarówno na podłoże jak i na kafelkę.

Usługa była wykonywana późną jesienią na domku letniskowym. Z uwagi na długi czas wiązania kafelek z podłożem z powodu niskiej temperatury zewnętrznej fugowanie możliwe było dopiero po tygodniu. Do spoinowania użyto wysoko elastycznej fugi firmy ATLAS.

Klej dyspersyjny do użycia wewnątrz i na zewnątrz. Klei różne rodzaje materiałów takie jak gres, płytki mozaikowe, klinkierowe, glazura, kamień naturalny. Do stosowania w miejscach o słabej przyczepności oraz narażonych na kontakt z wodą.

Informacje dodatkowe