Menu

Instalacje z PPR

19 kwietnia 2019 - Instalacje

Systemy ciepłej-zimnej wody wykonuję głównie w technologi PP-R. System ten charakteryzuje się wysoką odpornością na temperaturę, korozję i prądy błądzące, niskim przewodnictwem cieplnym oraz bardzo cichą pracą instalacji. Dzięki zastosowanej technologii oraz użyciu najwyższej klasy surowców cały system jest higieniczny i gwarantuje niezawodność w czasie eksploatacji.


Rura polipropylenowa jest zgrzewana, czyli łączona trwale bez obecności innych substancji. To połączenie charakteryzuje się tym, że cała instalacja staje się jednorodnym ciałem, które razem reaguje na zmiany temperatury. Połączenia są trwałe i nie przeciekają, gdyż nie jest stosowany żaden klej ani uszczelnienie.


Instalacje PP-R izolowane są specjalnymi otulinami w celu:

  • Ochrona przed zamarzaniem: zastosowanie właściwej otuliny sprawia, że nawet przy niskiej temperaturze woda w instalacji nie zamarznie przez dłuższy czas.
  • Ochrona przed skraplaniem się wody: jednym z następstw zmniejszenia wymiany cieplnej jest zmniejszenie różnicy temperatur między zewnętrzną warstwa otuliny a środowiskiem, co oznacza, że na otulinie nie będzie skraplała się woda. Dzięki temu nie pojawiają się też wykwity grzybów czy pleśni.
  • Ochrona przed utratą ciepła: to powód najpowszechniejszy. Na każdym odcinku instalacji ucieka z niej określona ilość ciepła, a straty te są tym większe, im wyższa jest różnica temperatur między środowiskiem a „wymiennikiem”, czyli w tym przypadku zewnętrzną warstwą otuliny. Dzięki izolacji straty będą więc bardzo niewielkie, ponieważ otulina jest tylko nieznacznie cieplejsza od otoczenia.
  • Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi: nieczęsto się to zdarza, ale czasem wskutek nieostrożności i przypadkowego uderzenia może dojść do uszkodzenia mechanicznego rury.
  • Ochrona przed drganiami: otulina przy okazji działa jako tłumik drgań mechanicznych, a przecież falą mechaniczną jest też hałas. Drgania nie przenoszą się między kondygnacjami budynku tak dobrze, jeśli zostanie zastosowana otulina.

Rura polipropylenowa nadaje się również do instalacji CO zarówno w systemie otwartym jak i zamknietym. Do tych celów stosuje się rury PP-R stabilizowane. Rura taka przeznaczona jest do pracy w wyższej temperaturze. Dzięki wzmocnieniu z aluminium lub oblanego płaszcza z włókna szklanego rura PP-R stabi jest wytrzymalsza mechanicznie, odporniejsza na wyższe ciśnienie i nie odkształca się tak pod wpływem ciepła. Rura wielowarstwowa z warstwą aluminium musi być poddana obróbce przed operacją zgrzania. Zdzierakiem należy usunąć warstwę aluminium z całej, przeznaczonej do zgrzania, zewnętrznej powierzchni rury. Rury PP-R z włóknem szklanym nie wymagają takiego przygotowania i mogą być zgrzewane podobnie jak rury z czystego PP.